Правознавство

Основи правознавства. Ратушняк

Правові задачі 


1.                     Громадянин Д. дав у борг своєму товаришеві 9000 грн., які той по­обіцяв повернути через місяць. Проте у визначений час товариш не з'явився. Після нагадування про борг він повертати гроші відмовився. (Консультація для громадянина Д.: треба звернутися до суду. Проте, якщо не була оформлена відповідна розписка й немає свідків угоди, повернути борг майже неможливо.) 
2.                     17-літній Валентин улаштувався на роботу. Ніяких пільг на роботі він не отримав. (Консультація для юнака: адміністрація не права:робочий тиждень  36 годин, відпустка  календарний місяць, заборона ніч­них змін, позаурочної роботи, шкідливого виробництва.)
3.                     14-річний Петро перебігав вулицю в невстановленому для цього міс­ці. Дорогою в цей час рухався автомобіль «Шкода» зі швидкістю, яка була максимально допустима в межах міста. У той момент, коли Петро опинився на лінії руху лівого колеса, відстань між ним і автомо­білем становила 4 м 5 см, а гальмівний шлях автомобіля — 3 м 80 см. Однак відбувся наїзд на пішохода. Через тиждень Петро помер у лікарні. Кваліфікуйте дії водія. (Дії водія слід кваліфікувати як порушення правил безпеки дорожнього руху, що спричинили смерть потерпілого. Основним безпосереднім об'єктом цього злочину є безпека руху, а додатковим об'єктом  життя особи. Об'єктивна сторона злочину характеризується неналежним виконанням дій. які особа могла й мала вчинити відповідно до обстановки  своєчасно загальмувати. Тобто в неї існувала технічна можливість зупинити автомобіль. Таким способом можна було уникнути наїзду. Отже прослідковується причинний зв'язок між бездіяльністю  і наслідком. Суб'єкт злочину  осудна особа, що керувала транспортним засобом. Суб'єктивний бік характеризується злочинною недбалістю.)
4.                       Громадянин Коломиренко на ринку витягнув гаманця з кишені громадянина Афоніна, Через кілька хвилин Афонін помітив зникнення гаманця та підняв лемент. Черговий міліціонер затримав громадянина Коломиренка через його підозрілу поведінку, при цьому в нього було знайдено гаманець, що належав Афоніну. Дайте кваліфікацію діям громадянина Коломиренка (Дії громадянина Коломиренка слід кваліфікувати як незакінчений замах на крадіжку, оскільки він не зміг скористатися викраденим майном.)
5.                     Громадянин Іваненко, перебуваючи в нетверезому стані, почав чіпля­тися на вулиці до громадянина Гнюка, а коли той відштовхнув його, то кинувся на нього, з кулаками і встиг завдати кілька ударів. Після цього Іваненка відтягнули вбік перехожі, а Гнюк пішов. Через день, пригадавши старі образи, Іваненко зайшов до Гнюка додому й роз­почав бійку. Господар схопив макогін і вдарив Іваненка по нозі. Той почав тікати з хати, однак, спіткнувшись, упав на порозі та від удару головою помер. Кваліфікуйте дії Гнюка. (Гнюк діяв у стані необ­хідної оборони. Однак, як видно з умов задачі, смерть настала не від удару палиці, а від удару Іваненка головою об поріг. Тобто відсутній причинний зв'язок між діями Гнюка та наслідками. Таким чином, Гнюк узагалі не підлягає кримінальній відповідальності.)
6.                     Двадцятирічний Андрій разом з чотирнадцятирічним Ігорем розпивали  спиртні напої на подвір'ї школи і буди притягнені до відповідальності робітниками міліції. Видом покарання став штраф. Визначте  вид юридичної відповідальності, підстави та правомірність притягнення підлітків до відповідальності. Характеризуйте склад та ознаки правопорушення. Це правопорушення регулюється нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення. Вид юридичної відповідальності — адміністративна.
7.                     Громадянин Перов звинувачується в скоєнні хуліганських дій стосовно потерпілого Жарова. Підсудному загрожує від 3 до 8 років ув'язнення в колонії посиленого режиму. Адвокат просить суд пом'якшити вирок, мотивуючи це тим, що на час скоєння злочину він був у стані сильного алкогольного сп'яніння і не тямив, що коїть. Чи вплине цей аргумент на користь підсудного? (Ні: навпаки, злочин, скоєний у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння, карається ще суворіше.)

Задачі на тему "Юридична відповідальність"

1. 20 серпня 2001 р. громадянин К. намагався потай вивезти певний товар на суму 200 грн., що за чинним на тоді законом вважалося злочином. 5 вересня 2001 р. набув чинності новий Кримінальний кодекс України, який не передбачає кримінальної відповідальності за такі дії.
Зразок відповіді. Громадянин не буде притягнутий до кримінальної відповідальності, тому що закон у випадку пом’якшення або скасування відповідальності особи має зворотну силу.
2. Водій автомобіля зупинився на сигнал дівчини на заміській дорозі. Дізнавшись, що потрібна допомога у транспортуванні пораненого юнака до медичної установи, відмовився її надати. Друзі юнака силою відібрали автомобіль і відвезли пораненого до лікарні.
Зразок відповіді. Друзі юнака не будуть притягнуті до кримінальної відповідальності, тому що вони діяли в стані крайньої необхідності. Можливе лише відшкодування такої завданої матеріальної шкоди, як вартість бензину.
3. Фермер побачив, як двоє чоловіків, погрожуючи ножами, намагаються заволодіти комбайном, і зробив декілька пострілів з мисливської рушниці, що належала йому. Нападники дістали поранення.
Зразок відповіді. Фермер скоріше за все не буде притягнутий до відповідальності, тому що діяв у стані необхідної оборони. Зважаючи на груповий характер нападу і наявність у нападників холодної зброї (ножа), застосування рушниці є правомірним.
4. Жінка украла гаманець у одного з пасажирів тролейбуса.
Зразок відповіді. Жінка буде притягнута до кримінальної відповідальності.
5. Жінка перейшла дорогу на червоний сигнал світлофора. Коли її зупинив міліціонер, вона пояснила, що приїхала з далекого села, раніше ніколи не бачила світлофора і не обізнана із значенням його сигналів.
Зразок відповіді. Жінка може бути притягнута до адміністративної відповідальності. Незнання правил дорожнього руху не звільняє жінку від відповідальності, хоча міліціонер зобов’язаний урахувати всі супутні обставини.
6.Дідусь, який уночі, почувши грюкіт у двері, намагався переконати непроханих гостей піти. Потім він узяв рушницю і, коли двері було вибито, вистрілив у нападника. Ранком, коли прийшли люди, виявилося, що біля дверей лежить тіло 17-річного юнака, вбитого дідусем пострілом із рушниці. (Приклад необхідної оборони.)
7.У переповненого людьми автобуса відмовили гальма. Водій спрямував машину, що втратила управління, на кіоск і розтрощив його. Пасажири одержали легкі тілесні ушкодження. (Приклад крайньої необхідності.)
8.хлопець, не зважаючи на вимогу матері, пішов гуляти, не виконавши домашнє завдання (не є правопорушенням);
9.дівчина-дев’ятикласниця відмовилася брати участь у зборах дитячої громадської організації, створеної в школі, де навчається дівчина (не є правопорушенням);
10. група юнаків віком від 16 років уночі проникла до сільської крамниці та викрала продукти на суму 500 грн. (кримінальне правопорушення (злочин));
11. жінка їхала в електричці, не придбавши квиток (адміністративне правопорушення);
12. чоловік застосував зареєстровану мисливську рушницю, що належала йому, проти громадянина, який виламав двері квартири та вдерся до неї, поранивши нападника (не є правопорушенням, чоловік діяв у стані необхідної оборони).
13.Хлопець викрав гаманець у пасажирки тролейбуса. (Умисний злочин.)
14. Жінка в магазині раптово втратила свідомість і, упавши, розбила вітрину. (Правопорушення не скоєно, жінка не могла керувати своїми діями.
15.Хлопець, бажаючи продемонструвати подрузі свою фізичну силу, підняв її на руки і за її згодою тримав за огорожею балкону. Хлопець не втримав дівчину і вона впала з п’ятого поверху. Дівчина внаслідок падіння дістала складні переломи. (Злочин з необережності.)
16.Юнаки вдерлися до крамниці і, погрожуючи рушницею, вимагали від продавця віддати їм гроші з каси. (Умисний злочин.)
17.Кілька грабіжників вдерлися до дачного будинку громадянина Т. і, погрожуючи ножем та сокирою, вимагали віддати коштовності і гроші. У відповідь Т. здійснив кілька пострілів з мисливського карабіна, поранивши при цьому одного з нападників і вбивши іншого. (Грабіжники скоїли умисний злочин, громадянин Т. діяв у стані необхідної оборони.)
18.Рятувальники, щоб зберегти міст, на який під час повені несло зірваний з якоря пароплав, підірвали судно. (Крайня необхідність.)

Юридичні задачі до теми: «Державний лад»

1.Держава складається з 16 земель,кожна з яких має власні конституцію,парламент,уряд.Вищу юридичну силу має конституція,яку приймає парламент держави,що складається з двох палат:нижньої(формується шляхом загальнонародних виборів раз на чотири роки) та верхньої( дерутати обираються парламентами земель).Глава держави- Президент,який обирається нижньою палатою  парламенту строком на 5 років.Уряд відповідальний перед парламентом та формується партією,що має в парламенті більшість(або відповідно коаліцією партій).Уряд очолює канцлер,який останні два роки проводить надзвичайно жорстоку політику,внаслідок якої закрито чимало опозиційних засобів інформації,застосовуються силові засоби управління.Міжнародні спостерігачі виявили суттєві порушення основних прав людини.(Вдповідь.Федерація,парламентська республіка,антидемократичний політичний режим).

 2. Країна складається з трьох історичних частин,у кожній з яких діють виборні органи,що займаються справами місцевого значення.Глава держави - королева ,яка призначає прем'єр- міністра та міністрів.Члени уряду підписують укази корролеви та відповідають за них.Законодавча влада належить двопалатному парламенту,нижня палата якого обирається не рідше ніж раз на 5 років загальним голосуванням.Міністри обов'язково мають бути депутатами парламенту,прем'єром призначають лідера партії,що перемогла на парламентських виборах.Усі суперечки вирішуються судами,суддів призначає королева за поданням кваліфікаційної комісії суддів.(Відповідь.Унітарна держава,обмежена монархія,демократія-поділ влади,регулярні загальні вибори).

Задачі на тему "Громадянство"

1.”Відповідно до параграфа 1427 Титулу 8 Зводу Законів США,особа може здійснити ... , якщо заявник прожив на території США не меньше 5 років, після одержання законного дозволу на проживання в США,мешкав не меньше 6 місяців у штаті, де подав заяву про ..., і є особою, що володіє високими моральними якостями, відданою Конституції США і доброзичливо настрроєною стосовно до діючого порядку і процвітання Сполучених Штатів.” (Натуралізація).

2.Про який спосіб набуття громадянства йдеться ?
Відповідно до Закону України  ст.10 ...особа, яка після припинення громадянства України не набула іноземного громадянства і подала заяву про поновлення у громадянстві України,реєструється громадянином України незалежно від того,проживає вона постійнов Україні чи за кордоном,за відсутності обставин,передбачених законодавством України.(Реінтеграція).

3.Батьки 15-річного Сергія вирішили виїхати на постійне проживання до Росії та змінити громадянство.Сам Сергій проти.Як буде вирішено це питання за законом ?
(Вихід дітей віком від 14 до 18 років з громадянства України може відбуватися лише за їхньою згодою). 

1 комментарий:

  1. Привіт усім. Я тут, щоб засвідчити, як я отримав позику від пана Педро після того, як кілька разів звертався до різних кредиторів, які обіцяли допомогти, але вони так і не дали мені позику. Поки мій друг не познайомив мене з паном Педро Джером, пообіцяв мені допомогти, і він справді зробив, що обіцяв, без будь-яких затримок. Я ніколи не думав, що ще є надійні кредитори, доки я не зустрів пана Педро, який справді допоміг з позику і змінив моє переконання. Я не знаю, чи потребуєте ви якось справжню та термінову позику. Будьте вільні, зв’яжіться з паном Педро через WhatsApp +1-8632310632 та його електронну пошту: pedroloanss@gmail.com дякую.

    ОтветитьУдалить