Сторінками всесвітньої історії

Кардинал Рішельє

Арман-Жан дю Плессі де Рішельє, що був прозваний згодом «Червоним кардиналом», народився 9 вересня 1585 року. Провівши нещасливе, повне позбавлень дитинство, все своє доросле життя герцог намагався відновити честь своєї сім'ї і оточити себе розкішшю. Він готувався до військового поприща, успадкувавши титул маркіза дю Шиллу. Відмова середнього брата від церковної кар'єри дозволив йому прийняти ім'я Рішельє і сан єпископа Люсонського у віці двадцяти двох років.
Рішельє привернув увагу королеви-регентші Марії Медичі, матері Людовика XIII, і вона зробила його своїм радником. Крім того, він був призначений також духівником юної Анни Австрійської.
В 1622 році Рішельє отримав сан кардинала, у 1624-му увійшов до складу Королівської ради, став першим міністром і до кінця життя залишався фактичним правителем.
Рішельє прагнув до зміцнення абсолютизму, сприяв розвитку культури та літератури, заснував «Французьку Академію», сприяв реконструкції Сорбонни. Він протегував художникам і поетам, заохочував таланти, сприяв розквіту французького класицизму. Рішельє, Він і сам був дуже плідним драматургом, його п'єси друкувалися в першій відкритої за його ініціативою королівської друкарні.
Під час свого правління Рішельє провів адміністративні, фінансові, військові реформи, придушував феодальні заколоти, народні повстання. Будучи противником гугенотів (протестантів), позбавив їх політичних прав і військових привілеїв. Але в той же час, дарована їм свобода відправлення культу і судові гарантії поклали кінець релігійним війнам у Франції. Він же втягнув Францію в Тридцятирічну війну 1618-48.
Прагнучи до зміцнення суверенітету королівської влади в внутрішній і зовнішній політиці і фінансах, Рішельє ініціював кодифікування французьких законів («кодекс Мішо», 1629), провів ряд адміністративних реформ (установа і волів вирішувати проблеми у міру їх надходження). Кардинал слідував доктрині Антуана де Монткрістьена і наполягав на незалежності ринку. При цьому він робив акцент на виробництві товарів на експорт і перешкоджав імпорту предметів розкоші. У сфері його економічних інтересів було скло, шовк, цукор. Рішельє ратував за будівництво каналів і розширення зовнішньої торгівлі, причому сам часто ставав співвласником міжнародних компаній. Саме тоді почалася французька колонізація Канади, Західної Індії, Марокко і Персії.
Кардинал Рішельє помер у грудні 1642-го року і був похований у церкві на території Сорбонни.
Його сучасники-французи не любили його і радісно святкували позбавлення від тиранії, однак у наш час французи вважають його одним з найвидатніших людей в історії Франції.


Столітня війна. Остання битва


17 липня 1453 року між англійськими та французькими військами відбулась битва при Кастільйоні, що стала останнім боєм Столітньої війни і завершилася повним розгромом англійських військ. Битва була однією з перших битв у європейській історії, в якій артилерія зіграла вирішальну роль.
Англійці під командуванням Джона Толбота, графа Шрюсбері, попрямували на допомогу до Кастильона і атакували добре укріплений табір. Через годину після початку битви до місця бою прибув загін бретонської кавалерії і атакував правий фланг англійців. Англійці почали тікати. Під час втечі під Талботом вбили коня і командувач, придавлений вагою мертвої тварини, пролежав на полі бою до тих пір, поки один з французьких ополченців не впізнав його і не зарубав сокирою.
Через три місяці французи взяли Бордо. Ця подія ознаменувала собою закінчення Столітньої війни і стала датою формального закінчення Середньовіччя.





Комментариев нет:

Отправить комментарий